Fragrance diffuser رایحه افشان آروماتیک
پنجشنبه, 30 آوریل 2015 | Smith
رایحه افشان آروماتیک Scent Marketing بازاریابی رایحه شاخه ای منحصر به فرد در علم بازاریابی و فروش است.استراتژی بازاریابی رایحه شما چیست؟آیا اثر بوی خوش بر مغز و رفتار بدن را میدانید؟ آیا میدانید رایحه افشانی فقط...

تاریخچه عطر در جهان

نوشته شده توسط Smith
شنبه, 08 ژانویه 2011

سنت تولید عطر در فرانسه سابقه اى بسیار طولانى دارد. شهر گِراس در این كشور از قرن ۱۶ در تولید عطر شهرت فراوانى داشته است.

شرکت ژان نیل قدیمی ترین شرکت عطر در جهان است، که در سال1779 توسط ژان نیل اِلدِر که خود یک پرفیومر وعطر ساز بود، تاسیس شد

بعد از وی ژان آنتونی نیل در سال 1800 میلادی هدایت کارخانه را بدست گرفت. از آن تاریخ تاکنون بهترین عطر های جهان در این کارخانه تولید می شود . هم اکنون شرکت ژان نیل سهم زیادی از اسانس(ماده اصلی ساخت ادکلن) مورد نیاز شرکت های بزرگ ادکلن سازی نظیر شانل ،کریستن دیور و همچنین هنکل آلمان را تامین مینماید

Jean Niel old Factoty
شهر گراس(مقر کارخانه ژان نیل
)، داراى آب و هوایى بسیار مطلوب، خاكى حاصلخیز و كوه هایى بلند است كه مانند حصارى دور منطقه را فرا گرفته اند. این شهر مكانى ایده آل براى رشد گل هایى مانند رز، یاس و اسطوخودوس است كه مواد اولیه عطرسازى به شمار مى آیند. براى تولید عطر مقادیر انبوهى از گل نیاز است. براى تولید یك كیلو روغن معطر چهار هزار كیلو گل رز لازم است.

در تولید عطر از افرادى كه شامه قوى دارند بسیار كمك گرفته مى شود. عطرها پس از تولید به دقت نامگذارى شده، بسته بندى مى شوند و تحت نام طراحان بزرگى مانند کریستن دیور ، ژیونچی و کوکو شانل فروخته مى شوند. مبالغ هنگفتى صرف تبلیغات شده و عطرها با قیمت هاى گزافى در سراسر دنیا به فروش مى روند. تحقیقات نشان داده است در فرانسه از هر ۱۰ زن ۹ زن و همچنین از هر ۲ مرد، یك مرد به طور دائم عطر استفاده مى كنند

اریخچه استفاده از عطر به ۲۵۰۰ سال قبل و به كشور ایران برمى گردد. ایرانى ها یكى از قدیمى ترین مردمانى بودند كه از عطر و اسانس هاى معطر به صورت تجملاتى استفاده مى كردند. ده قرن قبل از میلاد ایرانى ها یكى از اولین تمدن هایى بودند كه به تجملات بسیار اهمیت داده، روزانه با لوسیون هاى معطر خود را شست وشو مى دادند و در نوشیدنى هایشان از اسانس هاى عطردار استفاده مى كردند. اگرچه هیچ مدركى دال بر تولید عطر در امپراتورى پادشاهان ایرانى به دست نیامده ولى چیزى كه مسلم است ایرانى ها براى تهیه این اسانس ها از همسایگان خود، مبالغ هنگفتى پرداخت مى كردند. ولى این تمدن هاى یونان و روم بودند كه عطرسازى را به هنرى واقعى تبدیل كردند. هنرى كه اكنون به یكى از صنعت هاى مطرح دنیا تبدیل شده است. در دهه ۱۹۹۰ و همزمان با جهانى شدن اقتصاد، كلیه صنایع دنیا از جمله صنعت عطرسازى با رقابت شدید بازار جهانى روبه رو شد.

جهانى شدن اقتصاد اگرچه رقابت شدید را به همراه آورد ولى باعث دسترسى بسیارى از تولیدكنندگان جزء به بازارهاى جهانى شد. عطرسازى خرد و كلان با مبارزه سختى براى بقا روبه رو شدند. عطرسازان كوچكى مثل كه امكانات تبلیغاتى رقباى بزرگ خود را نداشتند به مشكلات بزرگى برخوردند. قبل از جهانى شدن اقتصاد، مراحل تست و تولید یك عطر جدید در داخل فرانسه انجام مى شد و در صورت موفقیت در بازار داخلى، در بازارهاى بین المللى نیز عرضه مى شد.این تكنیكى بسیار هوشمندانه بود كه پس از جهانى شدن اقتصاد و در طول دهه ۱۹۹۰ قابل اجرا نبود. در حال حاضر عطرهاى جدید به طور همزمان در كلیه كشورهاى دنیا وارد بازار مى شوند.

در سال ۱۹۹۰ موفقیت عطركابوتین كه توسط  كمپانی گرس وارد بازار شده بود امید فراوانى را براى تولیدكنندگان جزء عطر در فرانسه به همراه آورد. در همان سال كه دیوار برلین نیز فرو ریخت، یك طراح آلمانى به نام «وولف گانگ» عطر جوپ را عرضه كرد و سال بعد از آن كریستین دیور، عطر معروف دیون را ساخت. در آن سال ها كه فضاى اروپا مملو از استرس و تنش شدید بود، بسیارى معتقد بودند عطردیون بسیار آرام بخش و لطیف و مناسب فضاى آن زمان است.تنها در سال ۱۹۹۱ بیش از ۶۰ نوع عطر جدید روانه بازارهاى اروپا شد. همین امر باعث شد كه تمایل خریداران به مصرف بیش از یك نوع عطر بیشتر شود و به تدریج در كمدهاى خانم ها و آقایان چندین نوع عطر دیده مى شد كه مناسب حال و هواى روزانه آنها مصرف مى شدند. بسیارى از عطرسازان بزرگ از امضاى هنرپیشه ها و خواننده ها بر روى عطرها استفاده مى كردند و این ابتكار سود فراوانى براى آنها به همراه آورد.

در حال حاضر نیز در تبلیغات عطرها عكس هاى هنرپیشه ها و خواننده ها بسیار به چشم مى خورد. یكى از عطرهاى موفق سال ۱۹۹۱، عطر تریزور بود كه توسط لانكوم  وارد بازار شد. فروش این عطر در اولین سال تولیدش به بیش از ۳۶ میلیون دلار رسید. همزمان با فرانسوى ها، ژاپنى ها هم وارد بازار عطر دنیا شدند و طراح معروف ژاپنى اود لزی عطر مخصوص خانم ها به نام ایزی میاكی  را در سال 1992 به بازار عرضه كرد

عطر شیرین آنجل توسط تیری موگلر نیز در سال ۱۹۹۲ با استقبال زیادى روبه رو شد. شیشه ستاره اى شكل این عطر در نهایت دقت طراحى شده بود تا با گذشت چند سال از مد خارج نشود. هدف اصلى تولید این عطر هم این بود كه بدون درنظر گرفتن اصول مد آن سال ها، عطرى تولید شود كه بازار خود را تا چند سال حفظ كند.در سال ۱۹۹۴ كالوین كلین فضاى باز و روشنفكرانه آن زمان را مناسب تولید یك عطر مشترك زنان و مردانه دید.

در همان سال او عطر سی كی وان  را به بازار عرضه كرد كه عطرى مناسب خانم ها و آقایان بود.در حدود سال هاى ۱۹۹۶ گرایشى نیز نسبت به تولید عطرهاى مشابه عطرهاى دهه ۱۹۸۰ به وجود آمد. یكى از نمونه هاى این عطرها، كنزو جانگل(Kenzo joungle ) بود.

سال ۱۹۹۷ سالى براى عطرهاى زنانه بود. در همان سال ها بسیارى از زنان چه خانه دار چه شاغل خواستار اثبات شخصیتى مستقل از مردان بودند و بسیارى از جنبش هاى فمینیستى شكل گرفته بود. عطر هاى معروفى مانند عطرفیفت اونیو توسط الیزابت اردن و عطر ۲۱۲ توسط كارولین هررا در سال ۱۹۹۷ به   بازار هاى جهان معرفى شدند. زنان دهه ۹۰ تفاوت هاى زیادى با زنان دهه هاى قبل از خود داشتند. آنها تبدیل به انسان هایى بسیار پیچیده، مرموز و مستقل شده بودند و از این رو عطر هاى كلاسیك دیگر توجه آنها را جلب نمى كرد. همین امر صنعت عطرسازى را تبدیل به صنعتى آمیخته با روان شناسى و جامعه شناسى كرد. در حال حاضر میان همه كشور هاى دنیا، هنوز فرانسه حرف اول را در تولید عطر مى زند. پیش بینى مى شود صنعت عطر این كشور فعالیت دهه آینده خود را به تولید عطر براى كودكان اختصاص دهد.

اهمیت بوى خوش در زندگى روزمره

تحقیقات زیادى در زمینه تاثیر بو هاى مختلف، بر عملكرد انسان ها انجام شده است. براى مثال تحقیقات نشان داده است كه یك بوى آشنا بسیار سریع تر از یك صدا یا یك تصویر، یاد آور خاطرات گذشته است. آزمایش دیگرى در دانشگاه پترزبورگ نشان داد كه افراد به كمك حس بویایى شان و بدون دیدن در ۹۵ درصد مواقع مى توانند جنسیت افراد را حدس بزنند. در آزمایش دیگرى كارشناسان ناسا دریافتند كه بازدهى فضانوردان با رایحه كپسول فضایى آنها ارتباط مستقیم دارد. چنانچه كپسول فضایى آنها بدون هیچ رایحه اى باشد عملكرد شان بسیار ضعیف مى شود.

از این رو كپسول هاى فضانوردان مجهز به مواد شیمیایى معطر شد. همچنین فضاپیماى شاتل نیز داراى تهویه مطبوع معطر شد. تحقیق دیگرى نیز در ژاپن نشان داده است كه میزان خرید مردم ازسوپر ماركت ها در زمانى كه رایحه لیمو در فضا مى پیچد بیشتر مى شود. این در حالى است كه با تزریق رایحه گوگرد در سیستم تهویه مطبوع فروشگاه ها، میزان خرید مشتریان به میزان قابل توجهى كاهش پیدا مى كند. همچنین آژانس هاى معاملات املاك آمریكا به فروشندگان منازل پیشنهاد مى كنند در هنگام بازدید منزلشان توسط یك مشترى، كیكى را براى پختن داخل فر قرار دهند انتشار بوى كیك در خانه و استشمام آن توسط خریدار، در تصمیم گیرى وى براى خرید خانه اثر مثبت مى گذارد و باعث مى شود وى قیمت بالایى براى خرید پیشنهاد دهد.

آخرین بروز رسانی یکشنبه, 12 فوریه 2012

Other Menu

رأی گیری

سطح و کیفیت اطلاعات ارائه شده در سایت چگونه است؟

نتایج

تبادل

RSS 0.91
RSS 1.0
RSS 2.0
ATOM 0.3
OPML

ورود كاربر

هنوز ثبت نام نكرده اید؟ عضویت در سایت

كاربران آنلاین

ما 7 میهمان آنلاین داریم
Jean Niel
/*
*/
/* */